مقالات, چرم, کیف

۱۰ نکته کاربردی تشخیص کیف چرم طبیعی از کیف چرم مصنوعی

تولیدی کیف چرم

تشخیص کیف چرم طبیعی از کیف چرم مصنوعی نیاز به تخصص و تجربه دارد. اما با یادگیری چند مورد شما می‌توانید در حد توان خود در تشخیص چرم طبیعی از چرم مصنوعی موفق باشید.

ابتدا بهتر است با توضیحی مختصر درباره چرم طبیعی و چرم مصنوعی، مشخص کنیم در پی تشخیص کدام دو جنس از یکدیگر هستیم.

 

 

تولیدی کیف چرم طبیعی

تولیدی کیف چرم طبیعی

 

چرم طبیعی

چرم طبیعی به وسیله دباغی روی پوست حیواناتی مانند گاو، بز، گوسفند، شتر، مار و … تولید می‌شود. به دلیل اینکه پوست این حیوانات قابلیت فاسد شدن و از بین رفتن دارد، در دباغ خانه به وسیله مواد گیاهی خاصی که استفاده می‌کنند، پوست را در مقابل تجزیه شدن  و نابود شدن مقاوم می‌کنند، بدون اینکه ظاهر آن تغییر کند و از آن چرمی قوی، پایدار و نرم و انعطاف پذیر می‌سازند.

 

 

چرم مصنوعی

چرم مصنوعی از مواد پلیمری (پلاستیکی) در کارخانه تولید می‌شود. این کار به دو طریق خشک و تر انجام می‌گیرد، که روش و شرایط مخصوص به خود را دارا می‌باشد.

با توجه به گران بودن چرم طبیعی و همچنین رعایت حقوق حیوانات، چرم صنعتی یا همان چرم غیرطبیعی امروزه طرفداران و مصرف‌کنندگان زیادی دارد. و البته صنعت تولید چرم پیشرفت چشمگیری نیز داشته است.

برای اینکه در موقع خرید کیف چرم متضرر نشوید و کیف چرم مصنوعی را به جای کیف چرم طبیعی با قیمت گزاف نخرید، چند راه ساده برای تشخیص چرم طبیعی از چرم مصنوعی به شما آموزش می‌دهیم.

راه‌های تشخیص چرم طبیعی از چرم مصنوعی

۱-چرم طبیعی جنسی نرم و قابل انعطاف دارد و مانند چرم مصنوعی خشک و پلاستیکی نیست. پس با لمس چرم می‌توانید میزان انعطاف پذیری و نرمی آن را بسنجید.

۲-کمک دیگری که لمس کردن چرم در امر تشخیص به شما میکند، سنجیدن ضخامت چرم است. چرم طبیعی ضخامت یکدست  و یکنواختی ندارد. چرا که پوست حیوان دارای سطحی صاف، یکدست و متقارن نیست. اگر چرمی که لمس کردید دارای سطحی کاملا یکدست است، پس چرم مصنوعی میباشد.

۳-تفاوت وزن چرم طبیعی و چرم مصنوعی گزینه دیگری است که میتواند در این تشخیص به شما کمک کند. به خاطر داشته باشید که چرم طبیعی سنگین تر از چرم مصنوعی است. البته در میان چرم های طبیعی نیز تفاوت وزن وجود دارد. مثلا چرم دانه دار کامل سنگین تر از چرم اصلاح شده است. زیرا چرم اصلاح شده در طی عملیاتی ساییده میشود تا سطح صاف تری داشته باشد و همین امر از وزن آن کم میکند. همچنین چرم بز از چرم گاو سبک تر است. اما چرم مصنوعی از هردو آنها نیز سبک تر است.

 

 

۴-تشخیص چرم طبیعی و چرم مصنوعی از روی بو آن نیز امکانپذیر است. هرگاه چرم طبیعی را به بینی نزدیک کنید بوی دام(بوی پوست گاو و گوسفند) می دهد. ولی چرم مصنوعی در هنگام بو کردن بوی مواد پلاستیکی می دهد.

۵-طرح های روی چرم طبیعی غیر تکراری هستند و نمیتوان طرح را دنبال کرد و دوباره به همان نقطه اول رسید. اگر روی چرم طرح های منظم و تکراری دیدید آن چرم، مصنوعی است.

۶-نگاه کردن پشت چرم راه دیگری است که برای تشخیص چرم طبیعی از چرم مصنوعی استفاده می شود. پشت چرم طبیعی اشبالت طبیعی می باشد و حالت پرزی دارد، در صورتیکه چرم مصنوعی پشتش مواد است و به شکل نخ های رشته ای و توری میباشد.

۷-اگر روی چرم طبیعی آب بریزید ر مدت زمان کوتاهی آب را به خود جذب میکند. اما چرم صنعتی آب را جذب نمیکند و آب روی سطح آن میماند.

۸-با حرارت دادن چرم طبیعی، بوی کله پاچه کز خورده بلند می شود پس اگر در اثر حرارت بوی مواد پلاستیک احساس کردید، مطمئن باشید که این چرم، چرم مصنوعی است.

۹-استفاده از شعله نیز راه دیگری است برای تشخیص چرم طبیعی از چرم غیرطبیعی. زمانی که شعله را به چرم طبیعی نزدیک می کنیم حدودا بعد از ۱۲ ثانیه شروع به جمع شدن (مچاله شدن)  می کند بدون اینکه شعله ور شود. در صورتیکه چرم مصنوعی به سرعت شعله ور می شود و دود می کند.

 

 

۱۰-راه دیگر تشخیص چرم طبیعd و چرم صنعتی از یکدیگر، تابش نور به سطح آن است. چرم طبیعی به دلیل اینکه سطح صاف و همواری ندارد نور را به طور یکسان منعکس نمیکند. در بعضی از قسمتها مات و در بعضی از قسمتها براق خواهد بود. ولی هرگاه به چرم مصنوعی نور بتابانید به شکلی یکسان و یک اندازه نور را منعکس میکند.

تشخیص چرم طبیعی و چرم مصنوعی مخصوصا با پیشرفتی که امروزه تولید چرم مصنوعی داشته است، کار سختی است. وما به دلیل تفاوت قیمت زیاد چرم طبیعی و چرم مصنوعی بهتر است با توجه به نکات فوق در حد توان در تشخیص این دو جنس از یکدیگر بکوشید، تا ناخواسته توسط سودجویان مورد سواستفاده قرار نگیرید و متضرر نشوید.

پس خصوصا اگر سفارش شما به تعداد بالا می باشد یا برای ارگان یا شرکت خاصی سفارش می دهید، حتما این مطلب را مطالعه کنید تا بتوانید کیف چرم طبیعی را از کیف چرم مصنوعی تشخیص دهید و خرید مطمئنی داشته باشید.

تولیدی کیف چرم طبیعی

تولید کننده کیف اداری چرم طبیعی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *