مقالات, چرم, کیف

کیف چرم

لطفا برای ثبت سفارش و اطلاع از آخرین قیمت کیف چرم با شماره تلفن ۰۹۱۲۴۱۵۲۴۰۷ تماس بگیرید

 

 

کیف چرم، انتخاب خوش پوش ها

کیف چرم در صنعت مد قدمت بسیار طولانی دارد. در واقع از زمانی که چرم به عنوان یکی از منسوجات بسیار قیمتی و با ارزش شناخته شد، کیف چرم نیز با هدف حمل و انتقال اشیا وارد بازار شد. البته در ابتدا تولیدی کیف چرم به شکلی کاملا ساده و ابتدایی بود اما چنانچه می دانید اکنون انواع طرح ها و مدل های مختلف وجود دارد که کوله پشتی چرم و ساک های چرمی برخی از آن ها هستند. صنعت چرم از ۳۰۰۰ سال پیش مورد استفاده و توجه قرار گرفته و کشورهای مختلفی امروزه در این صنعت سرآمد شده اند. کشورهای ایتالیا و ترکیه تولید قابل توجهی از چرم دارند و سالانه میلیاردها از صنعت چرم درآمد دارند. جالب است بدانید این صنعت در ایران هم جایگاه خوبی دارد. چرم تولید شده در ایران از جمله چرم های مرغوب و مورد توجه صنعت پوشاک می باشد.

کیف چرم ۶۸

 

چه نوع کیف چرمی مناسب استایل شما است؟!

کیف چرم زنانه و مردانه در اشکال و اندازه های مختلف ساخته می شود. در واقع هیچ محدودیتی در مدل و اندازه تولید کیف چرم وجود ندارد. اما مسلما هر کیفی مناسب همه نخواهد بود. به عنوان مثال کیفی که برای یک گردش دوستانه استفاده می کنید با نوعی که برای خرید نیاز دارید بسیار متفاوت است. بنابراین بیایید به انواع کیف های چرمی طبیعی و مصنوعی، نگاهی بیاندازیم تا ببینیم چه کیفی مناسب ما می باشد.

 

چرم طبیعی یا چرم مصنوعی، کدام کیف چرمی بهتر است؟!

کیف چرم می تواند از دو نوع چرم طبیعی و چرم مصنوعی تولید شود. چرم طبیعی ماده ای با قدمت بسیار بالا و البته جنسی بادوام محسوب می شود که از پوست حیوانات به شکل خام بدست می آید. این نوع چرم با توجه به دوام، راحتی، زیبایی و انعطاف پذیری بالایی که دارد نسبت به نوع مصنوعی آن برتر است. اما برخی از افراد هم هستند که به دلیل اهمیت زیادی که به حیوانات می دهند، استفاده از چرم طبیعی را برای مصارف تولیدی لباس مناسب نمی دانند. در چنین شرایطی چرم مصنوعی وارد بازار می شود که در مواردی مانند تولیدی اسباب و اثاثیه منزل مانند مبل و روکش صندلی و ساخت بسیاری از انواع پوشاک کاربرد دارد. البته ناگفته نماند قیمت چرم طبیعی و چرم مصنوعی نیز چندان که باید قابل مقایسه با یکدیگر نیست. هرچند چرم مصنوعی نیز در تاریخ جایگاه بلند مدتی دارد بطوریکه حتی قدمت برخی از آن ها به قرن ۱۹ میلادی نیز بر می گردد.

 

آیا تولیدی کیف چرم فقط برای بانوان می باشد؟!

کیف چرم چنانچه گفتیم در انواع مدل ها تولید می شود که اغلب بانوان در مصارف روزانه، مهمانی ها و خرید خود از آن استفاده می کنند اما تولید کنندگان کیف چرم برای تنوع هم شده گاهی اوقات برخی از کیف های چرم را برای استفاده در کسب و کار و مشاغل مختلف تولید می کنند. کیف های چرمی لب تاب یکی از این موارد می باشد. در چنین حالتی دیگر نمی توان کیف چرم را فقط مناسب بانوان دانست. چه بسا کیف های دستی مناسب حمل مدارک و کتاب و … در مدل های بسیار کاربردی تولید شده است برای آقایان، بانوان، دانشجویان و دانش آموزان مناسب است.

کیف چرم۲-۴۲

رنگبندی کیف چرم…

کیف چرم در انواع رنگ های متنوع در بازار تولید و به فروش می رسد. چرم طبیعی کیفیت مطلوب تری دارد اما برخلاف باور عمومی فقط رنگ های سیاه و قهوه ای نیستند که به انواع چرم اختصاص دارند. در واقع استفاده از صنعت رنگرزی سبب شده است تا محصولات چرمی در انواع رنگ بندی یافت شوند. البته رنگ های روشن تر بیشتر در انواع چرم مصنوعی دیده می شود. رنگ هایی مانند بنفش، نارنجی، سبز، آبی، صورتی یا هر رنگ دیگر که دلخواه شما باشد.

 

چرم طبیعی فقط از پوست حیوانات بدست می آید؟

کیف چرم طبیعی فقط از پوست حیوانات بدست نمی آید. شاید اسم چرم گیاهی به گوشتان خورده باشد. در واقع رنگ های گیاهی اصلی ترین ویژگی چرم های گیاهی محسوب می شوند. البته این نوع چرم با توجه به اینکه همخوانی بیشتری با محیط زیست دارد مورد توجه خیلی از افراد قرار می گیرد. هرچند یکی از معایب این نوع چرم طبیعی، ناپایداری آن در آب می باشد که سبب سفت شدن و شکنندگی آن خواهد شد. از همین روی در زمان های قدیم از چرم طبیعی گیاهی آب خورده برای ساخت برخی از زره ها در جنگ استفاده می شد.

چرم از ماهی سالمون، یا شتر؟!

کیف چرم می تواند از چرم طبیعی حیوانی مانند چرم گوسفند، چرم گاو، چرم شتر و در برخی کشورها با چرم حیوانات خاص مثل آهو و حتی کروکودیل ساخته شود. چرم شتر به دلیل دوام بیشتر و نرم بودن زیاد در صنعت کیف طرفداران بسیاری دارد. این چرم به دلیل انعطاف پذیری و مقاومت و همچنین راحتی در دوخت روز به روز بر طرفدارانش افزوده می شود. شاید کیف پولی که اکنون در دست خود دارید یا کمربندی که هر روز از آن استفاده می کنید روزی یک ماهی سالمون بوده! بله تعجب نکنید چرم ساخته شده از پوست ماهی سالمون از درجه کیفی بسیار بالا می باشد که به دلیل تراکم بالای آن بسیار با دوام تر از سایر پوست های متداول است. اما باید برای تهیه این نوع کالا که با چنین چرم مرغوبی ساخته می شود هزینه بسیار زیادی متحمل شوید. چرم گاو در دنیا و به خصوص در ایران به دلیل فراوانی در تولید و ارزان بودن بیشتر در صنعت کیف و کفش مورد استفاده قرار می گیرد. کیف چرم خوب می تواند از انواع مختلف چرم های ذکر شده ساخته شود. اما امروزه چرم مصنوعی در تولید کیف و کمربند و کفش جایگزین انواع چرم طبیعی گشته، که از دوام و انعطاف کمتری نسبت به نوع طبیعی آن برخوردار می باشد.

 

بهتر از این نوع چرم پیدا نخواهید کرد…

کیف چرم چه از چرم طبیعی و چه از چرم مصنوعی تولید شود می تواند انواع مرغوب و یا نامرغوب داشته باشد. از انواع مرغوب چرم های طبیعی می توان به چرم مراکشی، چرم اسب و چرم روسی اشاره کرد. چرم مراکشی به دلیل جنس مرغوب و انعطاف پذیری که دارد در دوخت کیف چرمی، کاربرد زیادی می تواند داشته باشد. این در حالیست که چرم اسب به دلیل ساختار ضدآبی که دارد مناسب کفش های چرمی است. چرم روسی نیز با اینکه در ابتدا فقط در کشور روسیه تولید و تهیه شده بود اما اکنون در اغلب کشورهای پیشرفته یافت می شود.

 

نکاتی چند پیرامون کیف چرم:

به طور کلی انواع کیف‌ها شامل: کیف لپ تاپی،کیف دوشی، کیف اداری، کیف همایش ، کیف پول و … را می‌توان با مواد اولیه متفاوتی تولید کرد. این که چه جنسی برای تولید کیف استفاده شود به عوامل مختلفی بستگی دارد. از جمله این عوامل می‌توان به نکات زیر اشاره کرد:

  • بهای تمام‌شده کیف و توانایی مردم در خرید
  • دوام و ماندگاری کیف
  • وزن کیف
  • و …

تولیدکنندگان بسته به عوامل ذکر شده در بالا و موارد دیگر نسبت به انتخاب مواد اولیه مصرفی اقدام می‌نمایند.

به طور کلی کیف‌ چرم  را می‌توان از لحاظ جنس به سه دسته کلی تقسیم کرد:

  • کیف تمام چرم
  • کیف‌های چرم ترکیبی (یک‌طرف چرم طبیعی و یک‌طرف چرم مصنوعی)
  • کیف‌های چرم مصنوعی (که خود از مواد اولیه بسیار متنوعی ساخته می‌شود)

کیف چرم طبیعی

کیف‌ چرم طبیعی:

کیف چرم طبیعی به طور کامل از چرم طبیعی ساخته شده‌ که این بهترین حالت ممکن برای یک کیف می‌باشد. چرا که علاوه بر جلوه بسیار زیبا از دوام و ماندگاری فوق‌العاده‌ای برخوردار است. در کنار این مزایا از معایبی چون وزن سنگینو قیمت نهایی بالا می‌توان نام برد.

کیف چرم۴-۵۲

کیف‌ چرم ترکیبی:

کیف چرم ترکیبی برای کسانی که کار چرم را می پسندند اما از معایب آن نگران هستند، پیشنهاد بسیار خوبی است. به علت استفاده کمتر از چرم هم وزن کمتری دارد و هم بهای پرداختی بابت آن نسبت به کیف‌های تمام چرم بسیار منطقی‌تر می‌باشد. افرادی که دنبال کیف چرم با قیمت مناسب میگردند میتوانند از این کیف استفاده کنند.

 

کیف‌ چرم مصنوعی:

وزن سبک، قیمت مناسب و تنوع رنگ و مدل از ویژگی‌های بارز این دسته از کیف‌هاست. مواد اولیه این کیف‌ها از چرم‌های صنعتی (مصنوعی) بوده که خود دارای تنوع بسیار بالایی به لحاظ کیفی می‌باشند.

به عنوان مثال یک مدل کیف با دو نوع متریال صنعتی می‌تواند تا چند ده هزار تومان اختلاف قیمت داشته باشند.

نکته مهم در انتخاب کیف چرم مصنوعی ارزان، بهداشتی بودن مواد اولیه آن است. با ورود اجناس بی‌کیفیت و بسیار ارزان چینی شاهد این هستیم که بعضی از کیف‌ها (حتی ممکن است ظاهر بسیار زیبایی داشته باشند) دارای قیمت خیلی خیلی کمتر از آنچه تصور می‌کنید، باشند. زیرا  این مواد اولیه بی‌کیفیت حاصل بازیافت زباله‌های پلاستیکی بوده و به شدت بهداشت فردی را مورد خطر قرار می‌دهد.

پس در هنگام خرید کیف چرم مصنوعی ارزان باید دقت لازم را داشته باشید.

روش های تشخیص چرم طبیعی از چرم مصنوعی

 

در زیر به معرفی چند روش ساده و نسبتا دقیق خواهیم پرداخت:

۱- بوی چرم : چرم های طبیعی دارای بوی خاصی هستند و به سهولت از بوی چرم های مصنوعی شناخته میشوند. (البته امروزه به کمک اسانس هایی که به چرم های مصنوعی زده می شود، بوی لاستیکی که از یک چرم مصنوعی احساس می شود را کم کرده اند)

 

۲- پشت چرم : اگر به پشت چرم نگاهی بیندازید خواهید دید که در چرم های طبیعی بافتی ریش ریش، پرز دار و تقریبا محکم، تمام سطح پشتی چرم را فرا گرفته است. در عوض چرم های مصنوعی عموما در سطح پشتی خود دارای لایه ای نخی برای استحکام بیشتر هستند. در صورت وجود چنین لایه ای بی شک جنس مورد نظر از جنس چرم مصنوعی است. برای دیدن سطح پشتی اجناس چرمی لبه های دوخته شده کالا را برگردانید. (پشت چرم طبیعی حالتی شبیه پرزهای چرم اشبالت را دارد)

نمونه ای از چرم مصنوعی که پشت آن الیاف نخی سفید رنگ است

۳- بافت چرم : به بافت چرم با دقت نگاه کنبد. اگر بافت چرم دارای الگوی قابل شناسایی باشد، یعنی چرم در تمام سطح دارای یک طرح یکسان یا یک طرح تکرارشونده باشد، بدون شک کالای مورد نظر شما از چرم مصنوعی ساخته شده است. در حالی که سطح چرم طبیعی دارای طرح رخ مختلف می باشد.

۴- شناسنامه : کالاهایی که از چرم طبیعی به ویژه چرم های گرانبها ساخته می شوند معمولا دارای شناسنامه هستند و مشخصات چرم در آنها ذکر شده است. تا جایی که می توانید از فروشگاه های معتبر خریداری کنید.

۵- قیمت کالای چرمی : چرم طبیعی بسیار گران تر از چرم مصنوعی است. در واقع عامل اصلی اهمیت تشخیص چرم مصنوعی و چرم طبیعی همین موضوع است. بنابراین به کالایی که گفته می شود از چرم طبیعی ساخته شده است و دارای قیمت پایینی است اعتماد نکنید و در مواقعی که دارای قیمت بالایی است از روشهای بالا استفاده کنید.

۶- لمس کردن چرم : چرم طبیعی لطیف و انعطاف پذیر است .

۷- براق بودن : چرم مصنوعی در زیر دست، حالت لاستیکی دارد و نسبت به یک چرم طبیعی براق تر است. (البته خاصیت براق بودن به تنهایی نشانه مصنوعی بودن چرم نیست. زیرا در چرم هایی مثل چرم ورنی، که کاملا طبیعی هستند هم ویژگی براق بودن کاملا مشهود و نمایان است)

۸- ضخامت : در یک سطح بزرگ ضخامت چرم مصنوعی در تمام نقاط یکسان است در حالی که چرم طبیعی در نقاط مختلف سطح دارای ضخامت ها متفاوت می باشد. به عنوان مثال چرم طبیعی در قسمت پشت حیوان ضخیم تر از سایر جاهاست.

۹- حرارت : چرم مصنوعی خیلی سریع در مقابل حرارت جمع می شود و در حال سوختن بوی خاصی متصاعد شده و دود سیاه رنگی ایجاد می کند و خاکستر باقی مانده از آن سفت و خشک است در حالی که چرم طبیعی در مقابل حرارت دیرتر جمع می شود و دیرتر آتش می گیرد و در حال سوختن بویی مشابه سوختن پشم متصاعد شده و دود سفید رنگی ایجاد می کند و خاکستر باقی مانده نرم و پودری است.

۱۰- محل برش : در مقطع برش خورده چرم مصنوعی الیافی مشاهده نمی شود در صورتی که در مقطع چرم طبیعی الیاف رشته ای قابل مشاهده است.

۱۱- تعداد لایه چرم : چرم مصنوعی از مواد پلاستیکی ساخته شده است که بر روی سطح یک تور تزریق شده اند بنابراین دولایه است در صورتیکه چرم طبیعی اینگونه نیست.

نمونه ای از چرم مصنوعی که پس از مدتی استفاده لایه رویی آن پوست پوست شده و لایه الیافی زیر مشخص شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *